Denkvoer op donderdag

Gratis lezingen op donderdagavond van 20:00 tot 21:30 in M Leuven.

Anna-Livia Smekens kennen we vooral als content creator en mediapersoonlijkheid. Maar ze is ook kunsthistorica. Ze behaalde haar master Kunstwetenschappen en Archeologie aan de VUB met grote onderscheiding, waar ze zich verdiepte in beeldvorming en historische context. Smekens is moderator van de Denkvoerlezing 'Schone wreedheid', op donderdag 12.11 in M. (foto © Anna-Livia Smekens/RV)

 

Op donderdagavond serveren we gratis food for thought om dieper in de kunst te duiken. Kunstenaars nemen je mee in hun werk en experten belichten thema’s die verweven zijn met onze collectie en tentoonstellingen. Ontdek hier het programma.

Denkvoer-lezing op donderdag 15.10 - Foute kunst

Over kunst van makers met een beladen verleden.

Deze Denkvoer-avond vertrekt vanuit de 'Collectie van M', waarin twee landschappen van Albert Servaes en Constant Permeke naast elkaar worden getoond. De kunstenaars kenden elkaar goed, maar kwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog lijnrecht tegenover elkaar te staan. Zo collaboreerde Servaes openlijk met het naziregime dat Permekes werk als Entarte Kunst bestempelde. Filosoof Leen Verheyen opent deze Denkvoer-avond met een inleidende lezing op basis van haar boek ‘Foute kunst’. Aansluitend gaat ze in gesprek met curator Wim Lammertijn en historicus Koen Aerts over hoe we vandaag omgaan met kunstenaars met een duister verleden, en hoe musea, curatoren en publiek zich daartoe kunnen verhouden.
Het gesprek wordt in goede banen geleid door moderator Jana Kerremans.

Website preview
Foute kunst met Leen Verheyen, Wim Lammertijn en Koen Aerts | M Leuven
Wat gebeurt er wanneer musea werk tonen van kunstenaars met een beladen of duister verleden? Kunnen we kunst los zien van de overtuigingen of daden van de maker? En welke verantwoordelijkheid dragen musea daarin? Tijdens deze Denkvoer-avond onderzoeken filosoof Leen Verheyen, curator Wim Lammertijn en historicus Koen Aerts hoe we vandaag kunnen omgaan met ‘foute kunst’.
M Leuven

Denkvoer-lezing op donderdag 29.10 - Wat we denken te zien

Els Nouwen, prof. Johan Wagemans en filosoof Emiel Roothooft werpen elk vanuit hun domein een blik op de ruimte tussen kunst, waarneming en betekenisgeving.

Hoe kijken we naar een beeld? Wanneer herkennen we een vorm, een lichaam, een gezicht of een figuur? En wat gebeurt er wanneer een kunstwerk zich niet meteen laat vastpinnen, maar blijft schuiven tussen abstractie en herkenning? ​ (Denk-)voer voor psychologen.

Website preview
Wat we denken te zien met Johan Wagemans | M Leuven
Naar aanleiding van de tentoonstelling 'Els Nouwen. OXOMORON' gaat kunstenaar Els Nouwen in gesprek met prof. Johan Wagemans, hoogleraar experimentele psychologie aan KU Leuven. Vanuit zijn onderzoek naar visuele waarneming, Gestaltpsychologie en de manier waarop mensen beelden ordenen en betekenis geven, werpt Wagemans een bijzondere blik op Nouwens werk.
M Leuven

Denkvoer-lezing op donderdag 12.11 - Schone wreedheid

Anna-Livia Smekens, Nadia Sels en Alexander Vandewalle vertellen over de mythologische voorstellingen van de 16e eeuw tot vandaag.

Wat gebeurt er wanneer geweld wordt omgezet in schoonheid? Hoe scheppen deze werken ideeën over gender, lichaam en macht? En welke specifieke rol speelt beeldhouwkunst daarin?

Nadia Sels, Prof. Dr. kunstgeschiedenis en mythologie, schetst een breder kader rond klassieke mythen, gender en de hedendaagse betekenis van deze verhalen. Postdoctoraal onderzoeker Alexander Vandewalle belicht hoe mythologische figuren en verhalen vandaag verder leven in beeld- en gamecultuur.

Aansluitend gaan ze in gesprek met Marjan Debaene, curator van de tentoonstelling ‘Scultori Fiamminghi’. Vanuit de getoonde beeldhouwwerken legt ze de link met de 16e-eeuwse sculptuur en de wijze waarop mythologische verhalen daarin vorm kregen.

De avond wordt in goede banen geleid door moderator Anna-Livia Smekens. Naast content creator en podcastmaker heeft ze een academische achtergrond in kunstwetenschappen aan de Vrije Universiteit Brussel, waar ze zich verdiepte in de wisselwerking tussen materiële cultuur, beeldvorming en historische context.

Website preview
Schone wreedheid | M Leuven
Mythologische voorstellingen uit de 16e eeuw behoren tot de meest fascinerende beelden uit de kunstgeschiedenis. Ze tonen lichamen in beweging, dramatische gebaren en virtuoos uitgewerkte composities, maar verbeelden tegelijk vaak verhalen over macht, ontvoering, moord en verkrachting. Tijdens deze Denkvoer-avond ontleden docent Nadia Sels en postdoctoraal onderzoeker Alexander Vandewalle hoe we zo’n beelden vandaag kunnen lezen.
M Leuven

Denkvoer-lezing op donderdag 17.12 - Waarom kunstenaars vertrekken

Arjan de Koomen en Filip Vermeylen lichten tijdens deze dubbellezing de artistieke migratie in de 16e eeuw en hun impact op de kunstgeschiedenis toe.

Migratie leidt tot kruisbestuiving, vermenging van tradities en vaak ook tot vernieuwing. Kunstgeschiedenis ontstaat zelden binnen afgesloten grenzen, maar veel vaker groeit in contactzones, in circulatie en in ontmoeting met het andere.

In de eerste lezing belicht Dr. Arjan de Koomen hoe beeldhouwers uit de Lage Landen in de loop van de 16e eeuw uitgroeiden tot een opvallende aanwezigheid in Europa.

Daarna verruimt Dr Filip Vermeylen dit verhaal door de kunstenaarsmigratie te benaderen als een breder sociaal, economisch en cultureel fenomeen.

Website preview
Waarom kunstenaars vertrekken | M Leuven
Aangetrokken door de aanwezigheid van de oudheid, de nabijheid van invloedrijke opdrachtgevers en de kans zich in een internationaal artistiek netwerk te ontwikkelen, trokken beeldhouwers uit de Lage Landen in de 16e eeuw naar Italië. Tijdens deze Denkvoer-avond vertellen Dr. Arjan de Koomen en Dr. Filip Vermeylen hoe de kunstenaarsmigratie de kunstgeschiedenis diepgaand vormde.
M Leuven

Denkvoer-lezing op donderdag 21.01.27 - Giambologna en Adriaen de Vries

Kunsthistoricus Dimitrios Zikos en Dimitrios Zikos, senior conservator Beeldhouwkunst bij het Rijksmuseum in Amsterdam belichten hoe kunstenaars uit de Lage Landen in Italië en daarbuiten nieuwe vormen ontwikkelden en hoe hun werk deel werd van een breed Europees netwerk van opdrachtgevers, ateliers en ideeën.

Deze dubbellezing focust op twee van de belangrijkste beeldhouwers uit de 16e en vroege 17e eeuw: Giambologna en Adriaen de Vries. Beide kunstenaars waren afkomstig uit de Lage landen, maar bouwden hun carrière vooral in het buitenland uit. Zo werd Giambologna een sleutelfiguur aan het hof van de Medici in Firenze, terwijl Adriaen de Vries actief was in onder andere Italië en Praag. Hun werk toont hoe kunstenaars uit onze regio een bepalende rol speelden in de ontwikkeling van de Europese beeldhouwkunst.

Dimitrios Zikos gaat in zijn lezing in op het leven en werk van Giambologna, de in Douai geboren beeldhouwer die in Firenze uitgroeide tot een van de belangrijkste kunstenaars aan het hof van de Medici. Zijn virtuoze beelden, vaak opgebouwd uit draaiende lichamen en complexe bewegingen, bepaalden mee het gezicht van de beeldhouwkunst in de late renaissance.

Daarna belicht Frits Scholten het werk van Adriaen de Vries, die na zijn opleiding in de Nederlanden een internationale carrière uitbouwde in Italië, Praag en aan verschillende Europese hoven. De Vries staat bekend om zijn krachtige bronzen beelden, waarin beweging, expressie en technische verfijning samenkomen.

Website preview
Giambologna en Adriaen de Vries | M Leuven
Waarom vertrekken kunstenaars? Hoe ontwikkelt een artistieke taal zich door reizen en internationale contacten? En hoe ontstaat vernieuwing door uitwisseling tussen verschillende steden, opdrachtgevers en culturen? Aan de hand van het leven en werk van de 16e-eeuwse beeldhouwers Giambologna en Adriaen de Vries tonen Dimitrios Zikos en Frist Scholten hoe mobiliteit ambitie en vakmanschap de kunstgeschiedenis mee vormden.
M Leuven

Lopende en geplande expo's in M - info & beeldmateriaal

Website preview
'Collectie van M'
Een nieuwe collectiepresentatie
mleuven.prezly.com

Mediagalerij: Collectie van M


Website preview
PERSDOSSIER - Els Nouwen, 'OXOMORON'
M presenteert de eerste museale solotentoonstelling van Els Nouwen
mleuven.prezly.com

Mediagalerij: ELS NOUWEN OXOMORON


Website preview

Mediagalerij: SCULTORI FIAMMINGHI. Vlaamse beeldhouwers in Italië


PERSCONTACT

Delen

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over M Leuven

M Leuven brengt een unieke mix van oude en hedendaagse kunst in een indrukwekkende architecturale setting van de Belgische toparchitect Stéphane Beel. Naast de vaste collectie presenteert M tijdelijke tentoonstellingen van zowel oude meesters als hedendaagse kunstenaars.

Neem contact op met

L. Vanderkelenstraat 28 3000 Leuven Belgium

+ 32 16 27 29 29

persm@mleuven.be

www.mleuven.be