Verwacht in M

Ontdek onze (nieuwe) tentoonstellingen en lezingen

'Antennae', Valérie Mannaerts, 2025 © de kunstenaar

M zet dit voorjaar, met solotentoonstellingen van Els Nouwen en Valérie Mannaerts, het universum van twee vrouwelijke kunstenaars in de kijker. In het najaar van 2026 richt de prestigieuze expo 'Vlaamse beeldhouwers in Italië' de aandacht op het meesterlijke vakmanschap van Vlaamse beeldhouwers die furore maakten aan de andere kant van de Alpen.


Expo - Els Nouwen, 'OXOMORON' - 30.01.26-22.11.26

Curator: Ralph Collier

Het werk van Els Nouwen (°1986) balanceert tussen figuratie en abstractie. Haar schilderijen zijn het resultaat van een voortdurende zoektocht naar beelden die samenkomen, uit elkaar vallen en opnieuw betekenis krijgen.

In haar werk experimenteert Nouwen met pareidolie, optische effecten, en verschillende cartooneske en speelse elementen. Haar werk wordt voor het eerst in een museale opstelling gepresenteerd; schilderijen, werken op koperplaat en tekeningen die voorstudies zijn.

De titel van de expo, 'OXOMORON', verwijst impliciet naar het begrip 'oxymoron', een stijlfiguur waarbij tegenstrijdige begrippen worden gecombineerd om een nieuwe, verrassende of ironische betekenis te krijgen.

Els Nouwen, 'Cauliflower Ears XOOOO', 2023 © de kunstenaar
Els Nouwen | M Leuven
Het werk van Els Nouwen laat zich niet gemakkelijk vastpinnen. Haar schilderijen vertrekken vaak van een fotografisch beeld, uit de media, de kunstgeschiedenis of haar persoonlijk archief, dat ze met grote technische precisie op het doek brengt. Maar zodra het beeld zich lijkt te vestigen, begint de ontregeling.
M Leuven

Expo - Valérie Mannaerts, 'Antennae' - 03.04.26-31.08.26

Curator: Valerie Verhack

Het veelzijdige oeuvre van Valérie Mannaerts (°1974) vertrekt vanuit intuïtie, materiaal en zintuigelijke ervaring. In ‘Antennae’ blikt Mannaerts terug op dertig jaar artistieke praktijk en toont ze ook nieuw werk. Ze verkent vragen als: wat is de autonomie van een object? Welk verhaal kan een voorwerp vertellen? En hoe verhoudt een sculptuur zich tot de ruimte en de kijker? 

'Antennae', Valérie Mannaerts, 2025 © de kunstenaar
Valérie Mannaerts | M Leuven
Het veelzijdige oeuvre van Valérie Mannaerts vertrekt vanuit intuïtie, materiaal en zintuigelijke ervaring. In ‘Antennae’ blikt Mannaerts terug op dertig jaar artistieke praktijk en toont ze ook nieuw werk. Ze verkent vragen als: wat is de autonomie van een object? Welk verhaal kan een voorwerp vertellen? En hoe verhoudt een sculptuur zich tot de ruimte en de kijker?
M Leuven

Expo - 'Vlaamse beeldhouwers in Italië' - 08.10.26-28.02.27

Curator: Marjan Debaene

François Duquesnoy, 'Kinderbacchanaal met bok', Rijksmuseum Amsterdam - Aankoop met steun van de Familie M. van Poecke/Rijksmuseum Fonds en het J.W. Edwin Vom Rath Fonds/Rijksmuseum Fonds

M pakt in het najaar van 2026 uit met een prestigieuze tentoonstelling die het werk van Vlaamse meesters belicht in de overgangsperiode van (vroeg-)renaissance naar barok. Het is de volgende grote tentoonstelling over beeldhouwkunst, na succesvolle presentaties over 'Albast' (2022) en 'Borman en Zonen' (2019).

In dit belangrijke hoofdstuk in de kunstgeschiedenis evolueren religieuze retabels en verfijnde houten Madonna's tot gespierde anatomische figuren, imposante paardensculpturen en bronzen putti's die in heel Europa aan populariteit wonnen.

Een van spilfiguren in de expo is Giambologna die op meesterlijke wijze het realistische vakmanschap uit de Zuidelijke Nederlanden met de antieke vormentaal van de Italiaanse renaissance combineerde. Daarnaast is er ook de veelzijdige kunstenaar Pieter Coecke van Aelst - schilder, ontwerper van wandtapijten èn architect. Andere 'namen' in de expo zijn Jacques Dubroecq, Pietro Francavilla, Egidio Della Riviera, Nicolo Pippi, Adriaen De Vries en François Duquesnoy.

De tentoonstelling steunt op een netwerk van internationale bruiklenen van musea als het Louvre, Bargello, Prado, Rijksmuseum, Victoria & Albert Museum en Vaticaanse collecties. Verschillende sleutelwerken van M worden gerestaureerd in de aanloop van de tentoonstelling.

Vlaamse beeldhouwers in Italië | M Leuven
In het najaar van 2026 belicht M voor het eerst de artistieke uitwisseling tussen Italië en de Lage Landen in de 16e eeuw. Met topstukken uit internationale musea vertelt de expo het boeiende verhaal van wederzijdse beïnvloeding, virtuoos vakmanschap en vernieuwingsdrang.
M Leuven

Denkvoer op donderdag

Onder de noemer 'Denkvoer' organiseert M Leuven lezingen die filosofie, wetenschap, kunst en actuele thema’s samenbrengen voor een breed publiek.

Zicht op 'Dusty Die' van Alicja Kwade, 2025 © foto: Roman März voor M Leuven

_________


En ook…

Een opknapbeurt voor de Mee-maak-kamer - 03.04.26-28.02.27

Een plek waar gezinnen met jonge kinderen, scholen en groepen hun eigen creativiteit kwijt kunnen aan de hand van elementen uit 'De collectie van M'.

© Diederik Craps voor M Leuven
Mee-maak-kamer | M Leuven
Beleef vanaf 3 april samen met je (klein)kinderen de 'Collectie van M' op een speelse, interactieve manier. De vernieuwde 'Mee-maak-kamer' is een belevingsruimte waar kinderen kunst op een tactiele en zintuiglijke manier ervaren. Ze kunnen er tekenen, collages maken, reageren op stellingen, verhalen opnemen of voelen aan 3D-replica's.
M Leuven

 


Contact


 

 

 

 

 

 

 

Delen

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over M Leuven

M Leuven brengt een unieke mix van oude en hedendaagse kunst in een indrukwekkende architecturale setting van de Belgische toparchitect Stéphane Beel. Naast de vaste collectie presenteert M tijdelijke tentoonstellingen van zowel oude meesters als hedendaagse kunstenaars.

Neem contact op met

L. Vanderkelenstraat 28 3000 Leuven Belgium

+ 32 16 27 29 29

persm@mleuven.be

www.mleuven.be