M brengt experts middeleeuwse beeldhouwkunst samen in het Louvre

De laatste jaren kent de middeleeuwse beeldhouwkunst een opmars op de kunstmarkt. Wat betekent dit voor verzamelaars? En hoe kan die trend verklaard worden? Het zijn thema’s waarmee M als internationaal kennis-en expertisecentrum middeleeuwse beeldhouwkunst geconfronteerd wordt. Op 23 en 24 november buigt het museum zich met verschillende internationale experts over dit thema in het Louvre in Parijs. De kennis en expertise van M behoort tot de wereldtop dankzij een belangrijke deelcollectie middeleeuwse beeldhouwkunst en het doorgedreven onderzoek van de voorbije jaren.
Het verzamelen van middeleeuwse beelden als hoofdthema
De verkoop van middeleeuwse beelden op de internationale kunstmarkt zit de laatste jaren in de lift, met 2013 als kantelmoment. Toen verkocht Sotheby’s een 13de eeuwse Maaslandse Madonna voor 3.068.032 euro. Een jaar later kocht het Getty Museum een zeldzaam albasten beeldje van de meester van het altaarstuk van Rimini voor niet minder dan 542.500 pond. Sindsdien lijkt middeleeuwse beeldhouwkunst vaker recordprijzen te halen. Vorig jaar verkocht Christies’ Parijs een paar pleuranten van het graf van Duc de Berry voor 4.4 miljoen euro aan het Louvre. Dit jaar werd een nieuw absoluut record gehaald voor 2 leeuwtjes van het grafmonument van Karel V van Frankrijk, die op een veiling bij Christie’s London voor niet minder dan 8.2 miljoen pond onder de hamer gingen. Tijdens het colloquium in het Louvre wordt er naar de evoluties in de markt voor middeleeuwse beelden gekeken. Zijn deze kunstwerken in opmars als investering? En wat betekent dit voor instellingen die een collectie willen uitbouwen? Wat zijn de argumenten om een collectie uit te bouwen? Bovendien wordt er ook naar de rol van publicaties en tentoonstellingen gekeken in de opwaardering van dit vaak ondergewaardeerde stuk kunstgeschiedenis.
M als internationaal kennisnetwerk
Met ARDS heeft M een expertise- en kenniscentrum over middeleeuwse beeldhouwkunst dat tot de wereldtop behoort. Die rol als expert groeide enerzijds dankzij de deelcollectie middeleeuwse beeldhouwkunst, één van de drie belangrijkste Belgische collecties. Anderzijds volgt dit ook uit het doorgedreven onderzoek van de voorbije jaren. Als organisator van dit jaarlijkse colloquium bouwt M nog meer zijn rol als referentie voor het vakdomein uit. Zo stimuleren we internationaal onderzoek en krijgt middeleeuwse beeldhouwkunst de plek die het verdient binnen de kunstgeschiedenis.
Editie 2018
M lanceert bij deze ook al de nieuwe locatie voor het colloquium in 2018. Dan is het Museum Catharijneconvent in Utrecht gastheer voor alle internationale experts. Het thema en de oproep voor sprekers zal in het voorjaar van 2018 bekend gemaakt worden.
Meer informatie: www.ards.be